Валута
BGN
  • USD
  • EUR
  • BGN
Меню
Профил
Език

Блог статии

Вижте всички статии

5 грешки при избора на детски обувки

5 грешки при избора на детски обувки

Според статистиката стъпалата на момчетата растат до 16-годишна възраст, а на момичетата – до 14 г.
 

До този момент е нужно да избирате подходящи детски обувки, което често може да се превърне в истинско предизвикателство. Те не само трябва да са с подходящ размер, но от значение е и моделът, материалът и дори колко милиметра е дебела подметката.
 

Защо е важно да осигурим качествени обувки на нашето дете?

Въпросът как да изберем обувките на детето си е от голямо значение, защото структурата и формата стъпалата, стойката на тялото и походката пряко зависят от тях.
 

Детските обувки не трябва да спират или да променят правилното развитие на детското краче, гарантирайки безопасност и удобство в ежедневието.
 

За да сте сигурни, че избраните от вас обувки ще осигуряват комфорт винаги, независимо дали детето стои на едно място, или тича в парка, изберете правилния размер, качествени материи и прецизно конструиран дизайн.




 

Съвети при избор на подходящи детски обувки

Качествените детски продукти притежават специфични характеристики, на които е добре да спрете вниманието си.
 

 А именно:
 

  • материали на изработка;
  • проветривост;
  • ергономичност;
  • гъвкавост;
  • практичен дизайн.
     

Трябва да предвидите още и колко дълго през деня ще носи детето дадения чифт и колко е активно.
 

За да не бъде търсенето на обувки за вашето дете дълъг и изнервящ процес за вас и за него, най-добре е предварително да се информирате за ключовите фактори при избор.
 

Заложете на естествени материали

За разлика от синтетичните материали, естествената кожа и текстил позволяват добра циркулация на въздуха, предотвратяват изпотяването на краката и развитието на бактерии. Благодарение на естествените материали детето може да се движи свободно и да играе, без да усеща дискомфорт – те ще приемат формата на крака му.

 

Проверете гъвкавостта

Едно от важните качества на обувките е тяхната гъвкавост, но само дотолкова, че средата да не се извива. В противен случай кракът на детето ще се усуква при ходене.
 

Проверете също и дали изделието е твърдо в областта на петата. Ако задният форт е твърд, кракът ще бъде по-стабилен.
 

Изберете правилния размер

Разглеждайки различни модели обувки, при избора на подходящите е много важен правилният размер.
 

Затова е добре да измерите внимателно крака на детето. Нека то да стъпи изправено върху плоска повърхност, а вие измерете разстоянието от палеца до гърба на петата.
 

За деца на възраст под 1,5 г. се препоръчват обувки, по-дълги от крачето приблизително с 0,7 см. При по-големите деца подметката може да е по-дълга от стъпалото с 1 см, с което комфортът е по-голям, а носенето – по-продължително.
 

 

Проверете къде са пръстите

Напипвайки пръстите на детето в обувката, също ще добиете представа дали ще му бъде удобна. Ще има достатъчно място за крака, ако мястото между палеца и ръба на модела е приблизително колкото вашия пръст. Проверете също дали докато са в обувката, пръстите не са свити.
 

В предната част на обувката не трябва да има твърде малко или твърде много място, за да бъде гарантирана свободата и комфорта за крака. Ако са прекалено големи, може да предизвикат спъване при игра. От друга страна, носенето на тесни обувки може да доведе до болка и деформации.
 

Спрете се на практичен дизайн

Разнообразието от модели означава и многообразие от дизайни за всеки тип. Изберете такъв, който да улеснява максимално обуването и събуването, особено ако детето ви тепърва се учи да го прави само́.
 

За това способстват обувките с цип и велкро лепенки. Децата участват с удоволствие в избора на цветове и декорации, така че се допитвайте и до тяхното мнение, за да възпитате естетически усет и критично мислене.
 

За да избегнете риска от неправилно развитие на стъпалото, още при избора на обувки за прохождане се насочете към специално проектираните за целта. Тяхната подметка е силиконова или каучукова и е с грайфери за предотвратяване на пързалянето и за стабилност.
 

Обувките за детска градина трябва да осигуряват удобство през деня, да не изпотяват стъпалото и да пазят от простуда. Важно е да са изработени от качествени материали, шевовете им да са здрави и лесно да се почистват.
 

Към съветите за купуване на детски обувки трябва да добавим и още няколко.
 

Винаги мерете обувките и на двата крака и купувайте тези, които съответстват на по-големия, тъй като стъпалата рядко имат еднакъв размер. По-големият крак обикновено е от обратната страна на тази ръка, с която детето си служи (и пише).
 

Мерете обувките с чорапи, ако детето ще ги носи с чорапи и по възможност купувайте обувки следобед, защото тогава краката леко отичат.
 

Ако обувките са от физически магазин, добре е детето да походи малко с тях.
 

Кои са най-често допусканите грешки?

Немалка част от родителите търсят такива обувки, в които да има повече място за растежа на крака с цел даденият чифт да се носи по-дълго. Това е една от грешките, които правят обувките неподходящи и крие риск от неправилно развитие на стъпалото.
 

Ето и някой други грешки, които следва да се избягват
 

Твърди обувки

Те също спират развитието на стъпалото подобно на твърде тесните обувки. Дори детското краче да влиза в обувките, носенето им ще доведе до огъване на краката, което дава отражение върху цялата стойка.
 

Тежки обувки

Малчуганите стъпват тромаво с тях и им е трудно да повдигат краката си, изтощават се и подсъзнателно отказват да играят или да вървят. Купувайте леки обувки, които не пречат на естествените движения.

 


 

Спарващи обувки

Обувки, водещи до спарване, могат да причинят поява не само на неприятни миризми, но и на гъбички и инфекции. Препоръчват се естествени материали за изработка на обувки, защото стъпалото ще може да „диша“.
 

Обувки с неподходяща форма

Ако детето има по-пухкави или по-тесни крачета, това също трябва да бъде един от критериите ви. Дори дължината на обувката да е подходяща, трябва да се уверите, че пасва добре на формата на стъпалата.
 

Носене на употребявани обувки

При повече деца в семейството всеки родител се изкушава най-малкото дете да износва обувките на братята и сестрите си.
 

Дори да изглеждат като нови и да са носени за кратко, употребяваните обувки са вече с деформирана вътрешност, износена външна част на ходилата, а освен това рискувате поява на гъбички или алергия. Ето защо не е подходящо да бъдат носени повторно, тъй като вече са изгубили качествата си.
 

Признаци, че обувките са за смяна

Добре е детските обувки да се заменят с нов чифт, още като покажат някой от следните признаци на износване:
 

  • Странична част, износена повече от останалите части, показва, че обувките са вече тесни за детето;
  • Деформирана и огъната предна част в областта на пръстите е знак, че размерът на обувките е неподходящ;
  • Износване само в зоните на пръстите отпред или на петата също е признак за смяна;
  • Протритите и слаби шевове, както и пукнатините по подметките.

 

Когато следите износването на обувките, обърнете особено внимание на областта на петата. Обикновено децата износват тази част, преди да им умалеят. Ако забележите, че при едната обувка износването е повече, добре е да заведете детето при ортопед за консултация.
 

Заключение

Подходящо избраните обувки гарантират правилно развитие на децата. Качествените материали, точният размер и дизайн трябва да бъдат ваш приоритет, за да сте сигурни, че движението на детето ще бъде спокойно и уверено и няма да изпитва дискомфорт при тичане, игра или в покой.
 

Независимо за кой сезон избирате обувки и при какви обстоятелства ще ги носи детето, спрете се на качествените продукти на марка с доказано добра репутация. Това ще е гаранция за добра защита на детските крака и издръжливост при интензивна употреба.

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари